The Bishop's Story

Home > My Story > The Bishop's Story

Bishop Richard Joseph Malone was born in Salem, Massachusetts on March 19, 1946 and was raised in Hamilton and Beverly, MA. He graduated in 1964 from St. John's Preparatory School, Danvers, MA, and began his seminary college years at Cardinal O'Connell Seminary in Jamaica Plains, MA. He graduated from St. John Seminary, Boston, with a B.A. in philosophy, a bachelor's degree in divinity and a master's degree in biblical studies. In 1981, Bishop Malone earned a doctorate in theology (Th.D.) from Boston University and a licentiate in sacred theology (S.T.L.) at Weston Jesuit School of Theology, Cambridge, in 1990. He was awarded the doctor of divinity degree (honoris causa) by St. Joseph's College of Maine in 2007.

Bishop Malone was ordained a priest at the Cathedral of the Holy Cross on May 20, 1972 by then-Archbishop Humberto Medeiros and was assigned to St. Patrick Parish, Stoneham, as associate pastor. In 1974, having requested and received a voluntary leave of absence from parish ministry, he was named to the faculty of St. Clement High School, Somerville. Two years later he joined the faculty and served as religion teacher and chaplain at Xaverian Brothers High School, Westwood. He was appointed to the faculty of his alma mater, St. John Seminary College in 1979, where he taught religious and theological studies. He also served as registrar and academic dean during his tenure. During those same years, he was a part-time chaplain at Wellesley (Wellesley, MA) and Regis (Weston, MA) Colleges and taught at Emmanuel College, Boston. In 1990, the bishop was assigned as chaplain to the Harvard-Radcliffe Catholic Student Center, Cambridge.

He accepted the position of director of the Office of Religious Education for the Archdiocese of Boston in 1993; two years later he was named secretary of education, the cabinet position which oversees all the educational activities of the Boston Archdiocese. In March of 2000, he was ordained titular bishop of Aptuca and appointed auxiliary bishop of Boston, South Region.

Bishop Malone produced and hosted television programs for Boston Catholic Television, was the archdiocesan liaison with the local Jewish community, and lectures nationally on evangelization, catechesis and Catholic education.

Bishop Malone has held numerous United States Conference of Catholic Bishops committee memberships. He is chairman of the United States Conference of Catholic Bishops' Committee on Laity, Marriage, Family Life and Youth and serves on the Committee on Evangelization and Catechesis and the board of Catholic Relief Services. He is chairman of the board of Christ the King Seminary. He also sits on the boards of St. Mary's Seminary and University in Baltimore and Blessed John XXIII National Seminary in Weston, MA.

Bishop Malone was installed as the 14th bishop of Buffalo at St. Joseph Cathedral on August 10, 2012. He served as 11th bishop of Portland, Maine, March 31, 2004 until his appointment to Buffalo on May 29, 2012. Pope Benedict XVI named him apostolic administrator of the Diocese of Portland, effective August 10, 2012.


Date of Birth March 19, 1946
Ordination to Priesthood May 20, 1972
Ordination to Episcopacy March 1, 2000
Installation as Bishop of Portland March 31, 2004
Installation as Bishop of Buffalo August 10, 2012
Apostolic Administrator, Diocese of Portland August 10, 2012

Education:
A.B., B.D., M.Th.  -  St. John Seminary, Boston, MA
S.T.L.  -  Weston Jesuit School of Theology, Cambridge, MA
Th.D.  -  Boston University, Boston, MA

Positions Held:
1972  -  Associate Pastor, St. Patrick Parish, Stoneham, MA
1974  -  Voluntary leave of absence from parish ministry. Faculty, St. Clement High School, Somerville, MA
1976  -  Faculty, Xaverian Brothers High School, Westwood, MA
1979  -  Faculty, St. John Seminary, Brighton, MA
1990  -  Chaplain, Harvard Catholic Student Center, Cambridge, MA
1993  -  Director of Religious Education, Archdiocese of Boston
1995  -  Secretary for Education, Archdiocese of Boston
2000  -  Auxiliary Bishop of Boston, South Region
2004  -  Bishop of Portland, ME
2012  -  Bishop of Buffalo, NY
2012  -  Apostolic Administrator, Diocese of Portland, ME

Boards and Committees:
• Associate director for Jewish-Catholic Relations, Office for Ecumenical and Interreligious Affairs, Archdiocese of Boston
• Episcopal Advisor, National Conference for Catechetical Leadership (2001-2007)
• Advisory Forum for the Center for Catechetical Initiatives, University of Notre Dame
• International Chaplain, Daughters of Isabella (August 2004-August 2008)
• Board of Trustees of Blessed John XXIII National Seminary (April 2005-present)
• USCCB Region One Contact Person (November 2004-2006)
• Chairperson of Ad Hoc Committee to prepare the special USCCB Assembly (2007)
• USCCB Committee on Evangelization (November 2002-2008)
• President of Corporation of New England Conference of Diocesan Directors of Religious Education (June 2004-2012)
• USCCB Committee on Catechesis (November 2002-2008)
• USCCB Committee on Laity (November 2005-2008)
• USCCB Committee for the Protection of Children and Young People, Region I Representative (January 2006-2011)
• USCCB Task Force on Safe Environment Training (May 2006-2008)
• USCCB Communications Committee (November 2006-2008)
• Board of Directors, St. Mary's Seminary, Baltimore (January 2007-present)
• Board of Advisors of Cheverus High School, Portland, ME (September 2007-2012)
• USCCB Committee on Evangelization and Catechesis chair-elect for one year then chair; three-year term (2008-2011); member for second term (2011-present)
• Episcopal Advisory Board for Catholic Radio Association (November 2007-present)
• Board of Trustees of St. Joseph College, Standish, ME (May 2008-2012)
• Board of Directors for Catholic Relief Services (November 2009-present)
• Advisory Board for Catholic Scripture Study International (July 2010-present)
• USCCB Task Force to Review the National Collections (November 2011-present)
• USCCB Committee on Laity, Marriage, Family Life and Youth, chairman-elect

Other:
Knight Commander of the Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem (September 18, 2000)
• Fourth Degree Knights of Columbus (June 3, 2006)